Zmiany w balance klas w Diablo 4

Zmiany w balance klas w Diablo 4
Autor Grzegorz Sikora
Grzegorz Sikora15.09.2023 | 9 min.

Zmiany w Barbarzyńcy i jego umiejętnościach

Modyfikacje Fury i Gniewu Barbarzyńcy

Barbarzyńca w Diablo 4 przechodzi spore zmiany w mechanice Fury i Gniewu. Podstawowa generacja Fury pozostaje bez zmian, natomiast maksymalna wartość Fury została zwiększona z 150 do 200 punktów. Pozwoli to na dłuższe utrzymywanie stanu Gniewu. Dodatkowo Gniew będzie teraz zużywał Fury wolniej, bo tylko 1 punkt na sekundę zamiast 3. Dzięki temu Barbarzyńca dłużej będzie mógł cieszyć się zwiększonymi obrażeniami. Modyfikacji uległy również niektóre umiejętności generujące Fury. Na przykład Sejsmiczny Szok po uderzeniu 5 wrogów wygeneruje teraz dodatkowe 10 punktów Fury zamiast 5. Z kolei Cios w Głowę zadaje większe obrażenia, gdy Barbarzyńca ma aktywny Gniew.

Nowe możliwości drzewka umiejętności

Drzewko umiejętności Barbarzyńcy zostało rozbudowane o kilka nowych gałęzi i możliwości. Pojawiła się zupełnie nowa ścieżka rozwoju bazująca na broniach dystansowych i rzucaniu toporami. Umiejętności takie jak Precyzyjny Rzut czy Mistrz Topora pozwolą na nowy styl gry. Barbarzyńcy będą mogli teraz efektywnie walczyć z dystansu. Zmodyfikowano również umiejętności walki wręcz. Na przykład Miażdżące Uderzenie otrzymało efekt ogłuszający przeciwników, a Cięcie Wirowe pozwala teraz na szybsze poruszanie się po polu walki. Nowe możliwości drzewka umiejętności z pewnością urozmaicą styl gry Barbarzyńcą.

Zmiany w pancerzach i broniach Barbarzyńcy

Barbarzyńcy będą mieli dostęp do nowych rodzajów broni i pancerzy, które lepiej wspierają ich styl gry. Przede wszystkim w grze pojawią się większe, dwuręczne topory bojowe, zadające olbrzymie obrażenia obszarowe kosztem prędkości ataku. Będzie można je łączyć z tarczami dla lepszej obrony. Nowe zbroje typu ciężkiego zwiększą wytrzymałość kosztem zwinności. Pojawią się też lżejsze pancerze skórzane, które zapewnią większą prędkość ruchu. Dzięki temu każdy Barbarzyńca będzie mógł dopasować ekwipunek do preferowanego stylu walki.

Poprawki w Czarodziejce i jej zaklęciach

Zmiany w zasięgu i sile zaklęć

Czarodziejki w Diablo 4 doczekały się sporych zmian w swoich zaklęciach. Zwiększono zasięg i obszar działania wielu umiejętności, aby poprawić ich skuteczność. Na przykład podstawowe zaklęcie Eldritch Blast ma teraz o 20% większy zasięg. Meteor spada teraz szybciej i rozpryskuje się na większym obszarze. Kula ognia i błyskawicy podążają za celami na dłuższych dystansach. Dzięki temu łatwiej będzie trafiać wrogów, a walka zacznie się z bezpieczniejszej odległości. Czarodziejki z pewnością staną się groźniejsze na polu bitwy.

Nowe możliwości w drzewku umiejętności

Drzewko umiejętności Czarodziejki zostało rozbudowane o nowe gałęzie. Pojawiły się możliwości specjalizacji w konkretnych żywiołach, zyskując premie do obrażeń. Będzie można postawić na ogień, lód, błyskawice czy trucizny. Nowe umiejętności pozwolą na przywoływanie magicznych sojuszników, którzy będą walczyć u boku Czarodziejki. Dodano też możliwości lepszego wspierania grupowej rozgrywki poprzez leczenie czy wzmacnianie sojuszników. Drzewko umiejętności daje teraz większą swobodę budowania postaci.

Modyfikacje punktów many i regeneracji

Walka Czarodziejki będzie teraz wymagała lepszego zarządzania maną. Maksymalna mana została zmniejszona o 15%, za to regeneracja many podstawowa wzrosła o 20%. Oznacza to, że trzeba będzie częściej korzystać z miksów many i odpoczywać między potyczkami. Z drugiej strony, spora regeneracja pozwoli na częstsze rzucanie zaklęć podczas dłuższych starć. To sprawi, że rozgrywka Czarodziejką będzie wymagała więcej strategicznego planowania.

Aktualizacja Druida i jego transformacji

Poprawki w formie niedźwiedzia i wilka

Kształty niedźwiedzia i wilka, w które może się transformować Druid, zostały mocno poprawione. Niedźwiedź otrzymał znaczny wzrost punktów zdrowia i obrażeń kosztem szybkości poruszania się. Będzie idealny do zadawania olbrzymich obrażeń obszarowych, ale również do zatrzymywania hord wrogów. Wilk z kolei stał się zwinniejszy i szybszy, dzięki czemu świetnie nadaje się do szybkich ataków i uników. Jego ugryzienia ignorują teraz część pancerza. Te zmiany sprawią, że obie formy będą miały wyraźniejsze, oddzielne zastosowania.

Nowe umiejętności w drzewku

Druid dostał kilka nowych umiejętności transformacji. Możliwe będzie teraz przemienienie się w niedźwiedzia-łucznika, który będzie strzelał z łuku zadając spore obrażenia. Pojawiła się też transformacja w wilczego szamana, który leczy sojuszników i wzmacnia ich zaklęciami. Dodatkowo poprawiono synergie między poszczególnymi gałęziami drzewka, dzięki czemu łatwiej będzie stworzyć skuteczną hybrydową postać.

Zmiany w statystykach i zdolnościach

Podstawowe statystyki Druida zostały zmodyfikowane tak, aby lepiej pasowały do jego stylu gry. Siła i zwinność otrzymały spore zwiększenie kosztem inteligencji. Transformacje działają teraz dłużej, a czas przeładowania został skrócony. Dodano pasywne umiejętności zwiększające regenerację many i wytrzymałość. Dzięki temu Druidzi staną się jeszcze groźniejszymi i wytrzymalszymi wojownikami w bezpośrednich starciach.

Rework Łowczyni Demonów i jej broni

Zmiany w balance klas w Diablo 4

Mocniejsze kusze i nowe strzały

Kusze, którymi posługują się Łowczynie Demonów, przeszły modernizację. Zwiększono ich zasięg i siłę ciosu. Dodano też nowe typy amunicji do wyboru. Pojawiły się strzały wybuchowe czy też strzały podpalające ofiary. Możliwe będzie nasączanie bełtów truciznami, które zadają obrażenia w czasie. Łowczynie dostaną też możliwość strzelania seriami 3 bełtów naraz, kosztem wolniejszego przeładowania kuszy. Walka z dystansu stanie się jeszcze skuteczniejsza i efektowniejsza.

Dodatkowe pułapki i bomby

Łowczynie Demonów będą mogły teraz rozstawiać dodatkowe typy pułapek, aby kontrolować pole walki. Pojawią się miny mróz, które spowalniają wrogów oraz pułapki gazowe zadające obrażenia obszarowe. Dodano też nowe rodzaje bomb zwiększających obrażenia sojuszników czy leczących ich. Dzięki szerszemu wachlarzowi gadżetów, Łowczynie zyskają nowe możliwości strategicznego działania i wspierania drużyny.

Poprawki równowagi pancerzy

Pancerze dostępne dla Łowczyń Demonów zostały zaktualizowane tak, aby lepiej pasowały do ich stylu walki dystansowej. Zbroje lekkie zapewnią teraz lepszą ochronę kosztem niewielkiego spowolnienia. Pojawią się też nowe magiczne pancerze wzmacniające umiejętności Łowczyń, na przykład zwiększające siłę ostrzału z kuszy. Dzięki temu będzie można stworzyć bardziej zoptymalizowaną pod kątem buildu i stylu gry postać.

Aktualizacje Mnicha i jego stylów walki

Nowe możliwości w drzewku umiejętności

Drzewko umiejętności Mnicha zostało rozbudowane o nowe, potężne techniki walki. Pojawiła się Śmiercionośna Pięść, cios przełamujący bloki i zadający olbrzymie obrażenia pojedynczemu celowi. Dodano również Płomienna Smuga pozwalająca na teleportację na krótki dystans i podpalenie pobliskich wrogów. Nowe umiejętności otworzą przed Mnichami nowe możliwości strategicznego zaatakowania przeciwników i kontrolowania pola walki.

Mocniejsze ataki Wodnej Smugi i Pożaru

Dwa podstawowe żywioły w walce Mnicha, czyli Wodna Smuga i Płomień Pożogi zostały wzmocnione. Zwiększono ich zasięg i obszar rażenia, dzięki czemu łatwiej będzie nimi atakować grupy przeciwników. Cios Wodnej Smugi ignoruje teraz część pancerza. Z kolei Płomień Pożogi podpala celów na dłuższy czas zadając obrażenia w czasie. Kombo tych dwóch ataków pozwoli na jeszcze efektywniejsze niszczenie hord wrogów.

Zmiany w zasięgu i obrażeniach

Mnisi otrzymali zwiększenie zasięgu wszystkich ataków wręcz o 15-20%, co pozwoli na skuteczniejszą walkę i łatwiejsze unikanie kontrataków. Podstawowe ciosy pięścią zadają teraz większe obrażenia, szczególnie przy aktywowanych combo. Uderzenia nogami ignorują dodatkowo część pancerza celów. Dzięki temu Mnisi będą jeszcze groźniejszymi i zabójczymi wojownikami w zwarciu. Ich taniec walki stanie się płynniejszy i skuteczniejszy.

Ogólne poprawki balansu gry

Modyfikacje przeciwników i bossów

Przeciwnicy i bossowie w Diablo 4 zostali zaktualizowani, aby dostosować poziom wyzwania do umiejętności graczy. Zwiększono obrażenia zadawane przez pospolitych wrogów o 10-15%, aby walka z nimi była bardziej wymag

Podsumowanie

Zmiany zapowiadane w klasach i rozgrywce Diablo 4 wyglądają bardzo obiecująco. Każda klasa postaci otrzyma poprawki, nowe mechaniki i możliwości rozwoju, które urozmaicą styl gry. Walka stanie się bardziej wymagająca i satysfakcjonująca. Gracze będą mogli lepiej rozwijać i specjalizować swoje postacie dzięki rozbudowanym drzewkom umiejętności. Z pewnością są to zmiany na lepsze, które sprawią, że Diablo 4 będzie jeszcze lepszą i bardziej wciągającą grą akcji RPG.

Najczęściej zadawane pytania

Na razie twórcy nie podali dokładnej daty premiery Diablo 4. Prace nad grą wciąż trwają. Najprawdopodobniej gra zadebiutuje w 2023 lub 2024 roku.

Nie, Diablo 4 będzie osobną grą niepowiązaną bezpośrednio z poprzednimi częściami serii. Postacie i postępy z Diablo 3 nie zostaną przeniesione do Diablo 4.

Na razie twórcy nie zapowiedzieli żadnych nowych klas poza tymi z poprzednich części. Jednak jest to możliwe w przyszłych aktualizacjach i dodatkach do gry.

Ponieważ Diablo 4 będzie opierać się na nowym silniku, prawdopodobne jest zwiększenie wymagań sprzętowych w stosunku do poprzednich części. Jednak na razie brak szczegółów.

Twórcy nie ogłosili jeszcze dat żadnych alfa czy beta testów Diablo 4. Będą one zapowiedziane z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie gry oraz w mediach społecznościowych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie klasy będą najlepsze w PvP Diablo 4
  2. Jak wygrać w Cycle of Strife w Diablo Immortal
  3. Nadchodzi PTR Diablo 2 Resurrected - co nowego w wersji 2.4
  4. Najlepsze zestawy dla Witch Doctora w Diablo 3
  5. Najlepsze 5* klejnoty dla nekromanty w Diablo Immortal
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Sikora
Grzegorz Sikora

Od wielu lat gram w gry z serii Diablo. Uwielbiam klimatem dark fantasy, eksplorację mrocznego świata i zdobywanie coraz potężniejszego ekwipunku. Na moim blogu znajdziecie ciekawe porady oraz przewodniki dotyczące najnowszej odsłony - Diablo Immortal. Dbam o rzetelność i pomocną wiedzę dla fanów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły