Barbarzyńca Whirlwind to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych specjalizacji w grze Diablo 3. Ten przewodnik pomoże w pełni wykorzystać potencjał tego builda, od wyboru umiejętności i ekwipunku po styl gry i strategie na różnych poziomach trudności. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje, by zdominować Sanctuary mocą wirowania!
Umiejętności i cechy Barbarzyńcy Whirlwind
Podstawą tego builda jest oczywiście tytułowa umiejętność Whirlwind umożliwiająca ciągłe wirowanie i zadawanie obrażeń wszystkim wokół. Kluczowe są także Wrath of the Berserker dający ogromny bonus do ataku oraz Ignore Pain zapewniający chwilową niezniszczalność. Warto też wybrać: Battle Rage dla większej prędkości ataku i obrażeń, War Cry – Veterans Warning dla zwiększenia odporności i Sprint – Marathon by szybciej poruszać się po mapie. Passywnie najlepsze będą: Ruthless, Rampage i Nerves of Steel.
Rotacja umiejętności
Podstawowa rotacja to Ignore Pain >> Wrath of the Berserker >> Battle Rage >> Whirlwind. Można do tego dodać War Cry przed walką z elitami i Sprint do szybszego poruszania się. Ważne, by mieć zawsze dostęp do Ignore Pain i Wrath of the Berserker.
Cechy postaci
Kluczowe dla buildu są maksymalne Strength i Critical Hit Damage. Przyda się też szybkość ataku, obrażenia żywiołami oraz heal po krytyku. Dobrze zainwestować punkty w umiejętności pasywne Nerves of Steel czy Ruthless.
Paragon
W Core priorytetem jest Strength i Vitality. W Offense dodatkowe Critical Hit Damage i Critical Hit Chance. W Defense All Resist i Life %. W Utility Resource Cost Reduction i Area Damage.
Ekwipunek i przedmioty dla Barbarzyńcy Whirlwind
Bronie
Najlepsze będą dwuręczne miecze jak Blade of the Tribes, Executioner czy Butcher's Carver. Poszukajmy przedmiotów z bonusem do Whirlwind damage, elitów, ataku i prędkości. Z kostek rubinów szlachetnych dla większych obrażeń.
Zbroje
Priorytetem są pełne zestawy jak Wrath of the Wastes, Horde of the Ninety Savages czy Legacy of Raekor. Ważne aby mieć jak najwięcej reductionu kosztu Whirlwind i cooldownu Wrath of the Berserker. Przyda się też Life per Fury Spent, All Resist i Vitality.
Biżuteria
Szukamy pierścieni z Critical Hit Chance, amuletów z Elemental Damage oraz bransoletek z Critical Hit Damage. Dobre będą Stone of Jordan, The Wailing Host, Halcyon’s Ascent i Obsidian Ring of the Zodiac.
Rozwój postaci i paragon
Priorytety umiejętności
Na początku maksymalizujemy Whirlwind, Ignore Pain, Wrath of the Berserker i Battle Rage. Później Sprint i War Cry. Warto też zainwestować punkty w Nerves of Steel, Ruthless i Rampage.
Priorytety paragonu
W Core idziemy za Strength i Vitality. W Offense stawiamy na Critical Hit Damage i Critical Hit Chance. Defense to All Resist i Life %. W Utility bierzemy Resource Cost Reduction i Area Damage dla lepszego AoE.
Kubiki Kanai
Polecamy The Furnace dla elitów, Mantle of Channeling dla reductionu kosztu Whirlwind oraz Ring of Royal Grandeur by aktywować bony zestawów. Inne dobre opcje to Lamentation czy Skull Grasp.
Rozgrywka i styl walki

Rotacje umiejętności
Standardowa rotacja to Ignore Pain na 20 sekund niezniszczalności, Wrath of the Berserker na transformację i szaleństwo, Battle Rage na wściekłość i szybkość ataku po czym uruchamiamy Whirlwind. W nagłych sytuacjach można użyć Sprint by uciec.
Poziomy trudności i strategie
Na niższych poziomach trudności build bazuje głównie na AoE i obrażeniach od Whirlwind. Na wyższych trzeba bardziej kontrolować elity i ich umiejętności, aby przetrwać. Pomocny jest crowd control od sojuszników.
Grupowe zestawienia postaci
Świetnie współpracuje z Monkiem zadającym ogłuszenia, Cruzaderem dającym osłony czy Necromancerem przywołującym mięso armatnie. W grupie łatwiej przetrwać i zwiększyć obrażenia.
Porady i wskazówki
Farmienie i zdobywanie łupów
Dobrze sprawdza się w riftach i polowaniach na gobliny dzięki mobilności Sprint i AoE Whirlwind. Można szybko zabijać grupy słabszych przeciwników i zdobywać dużo magicznych przedmiotów.
Unikanie pułapek i błędów
Najgorsze są efekty kontroli tłumu jak freeze, stun, fear itp. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie umiejętności i wpisanie w kanai Ignore Pain, Wrath of the Berserker. Trzeba też uważać na degeny.
Optymalizacja ekwipunku
Kluczowe są pełne zestawy dające bonusy do Whirlwind i Wrath of the Berserker. Do tego legendaries z life steal, All Resist, Critical Chance/Damage. Musimy dbać o odpowiedni balans offense/defense.
Ranking i meta
Mocne i słabe strony
Build jest silny dzięki dużemu AoE, mobilności, obrażeniom i survivalowi. Słabo radzi sobie z single target DPS i brakiem crowd control. Jest też bardzo zależny od gearu.
Porównanie z innymi buildami
Pod względem AoE i prędkości farma przebija go tylko Tal Rasha Meteor Wizard. Jeśli chodzi o wytrzymałość ustępuje Condemn Crusader czy zbrojom Necromancera.
Przyszłość i zmiany w patchach
Build pozostaje w meta od wielu seasonów i póki co nic nie wskazuje na jego wypadnięcie. Jest uniwersalny i skaluje się bardzo dobrze wraz z progresem postaci. Spodziewane są jednak zmiany wspomagających legendary.
Podsumowanie
Barbarzyńca Whirlwind to jedna z najsilniejszych i najprzyjemniejszych w użyciu specjalizacji w Diablo 3. Dynamiczny, szybki styl gry w połączeniu z dużą wytrzymałością i obszarowymi obrażeniami sprawia, że ten build jest świetnym wyborem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy. Opanowanie rotacji umiejętności, dobór odpowiedniego ekwipunku oraz zgranie ze wspierającymi postaciami pozwoli w pełni wykorzystać drzemiący w Barbarzyńcy Whirlwind potencjał. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zdominować Sanctuary siłą niszczycielskiego wirowania!